Turistický Brod

Tourismus

Virtuální prohlídka

Virtuální prohlídka

Letošní turistickou sezónu jsme oživili novou virtuální prohlídkou natočenou dronem. Na naše město se můžete podívat z ptačího pohledu od jihu a od západu. Další zajímavá prohlídka je natočena od vlakového nádraží.  Pohledem ze země v úhlu 360 stupňů se můžete kochat před radnici města na Husově náměstí, u kostela sv. Gotharda se zvonicí na nám. Arnošta z Pardubic a na ulici Žitomířská, kde je nasnímáno Podlipanské muzeum.
PROHLÍDKA 

KlepecVrch Klepec

Návrší Klepec na Českobrodsku skrývá roztroušené žulové balvany. Nejvyšší z nich, Slouha, dosahuje 7 m výšky. V okolním le potkáme v podobě dalších kamenů např. Obří záda či Kamenný kočár. Mezi nimi se zrcadlí dva malé zatopené lomy. Pamětní deska na Stohu slámy je připomínkou shromáždění za svobodu českého lidu v r. 1844.
Více informací

 

  

Lipanská mohylaBitva u Lipan

Nedaleko Českého Brodu se nachází místo, které se stalo husitům osudným. V bitvě u Lipan proti sobě stanula husitská vojska vedená Prokopem Holým a vojska panské jednoty, kde bojoval nejeden bývalý příznivec husitů. Tím nastala situace, že panská jednota znala vojenskou taktiku protivníka a používala podobné zbraně. Nepřekvapila ji ani vozová hradba, a přesila vojsk panské jednoty tak zvítězila. Prokop Holý a další husitští vůdci padli, zbytek husitů byl krutě potrestán. Bitvu připomíná expozice Podlipanského muzea v Českém Brodě. Na počest bitvy, která se tu odehrála, a jako její symbol, stojí na bitevní pláni lipanská mohyla, postavená roku 1881, s mottem: Kdož zastavíš se zde, zamysli se, kam vede nesvornost národa.
Více informací

 

Naučná stezka Údolím ŠemberyNaučná stezka Zahrady

Nenáročná 3 km trasa naučné stezky s pěti zastávkami prochází údolím říčky Šembery se třemi rybníky.  Start je u Pivovaru, stezka je vedena po kvalitních cestách a značena je standardními zeleno-bílými značkami naučných stezek. V roce 2011 byla otevřena druhá cca 5 km část pod názvem Údolím Šembery.
Více informací

 

Tuchorazská tvrzTuchorazská tvrz

Jedinečná architektonická a kulturní památka, ze které se zachovala impozantní věžovitá brána a pozůstatky středověkého opevnění.
Více informací

 

 

 

  

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v TismicíchKostel Nanebevzetí Panny Marie v Tismicích

Pozoruhodný románský kostel bazilikálního typu z poloviny 12. století, který se dodnes dochoval v téměř původním stavu. V letech 2009 –2011 proběhla generální oprava kostela z Programu rozvoje venkova ČR.
Více informací

  

Kouřimský skanzenKouřimský skanzen

Živoucí muzeum lidových staveb, které nabízí přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století.
Více informací

 

 

 

 

 

Zámek v RadimiZámek v  Radimi

Je 14 km vzdálená unikátní renesanční památka s dochovanými renesančními i barokními detaily a malovanými trámovými stropy z roku 1607. Památka má atmosféru šlechtického sídla.
Více informací

 

 

 

  

ChotouňChotouň

Je katastrální součástí obce Chrášťany. V roce 1996 byly 2/3 obce prohlášeny památkovým ochranným pásmem a v roce 2000 byla Chotouň navržena k vytvoření vesnické památkové zóny z důvodu zachování zajímavé a komplikované půdorysné struktury, na které se dochovaly domy s téměř „městskými“ proporcemi.
Více informací

 

 

  

Muzeum traktorůMuzeum traktorů a staré zemědělské techniky v Chotouni

Muzeum vzniklo v roce 1996 darem historického traktoru Svoboda 12. Dnes zde najdete 45 traktorů, veteránů, 70 stabilních motorů a desítky dalšího nářadí a strojů, od cepu po mlátičku. Majitelem muzea je pan Víša, potomek místního selského rodu Rejholců.
Více informací

 

 

Skanzen v Přerově nad LabemSkanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

Vznikl na konci 19. století z iniciativy Ludvíka Salvátora Toskánského. První staročeskou chalupou ve skanzenu byla bývalá panská kovárna a rychta z 18. století, tu nechal vybavit národopisnými předměty a upravit na staročeskou chalupu. V druhé polovině 20. století převzalo staročeskou chalupu do práv Polabské muzeum v Poděbradech a začaly přibývat další ohrožené lidové stavby a objekty, např. myslivna s hospodářským dvorem nebo bývalá bednárna se zahradami.
Více informací

 

Botanicus OstráBotanicus Ostrá

Historická vesnice umění a řemesel. Zde se ocitnete v pravém středověku se spoustou tradičních řemesel od řezbáře po hrnčíře. Některé řemeslné práce je možné si i vyzkoušet – například výrobu svíček, mýdel nebo ručního papíru. Pro zahrádkáře a milovníky přírody je zde procházka v nekonečných zahradách (na ploše 22 ha), kde jsou pěstovány rostliny, z nichž jsou vyráběny kvalitní přírodní kosmetické přípravky a jiné produkty vzniklé ekologickým pěstováním, známé pod značkou Botanicus. Občerstvení je ve středověké krčmě, třeba bylinkovým sirupem a výbornými palačinkami.
Více informací 

Hájenka v Kersku

Kersko

Lesní vesnice, ve které výrazně převažuje počet rekreačních chat nad budovami pro stálé bydlení. Kersko je obklopeno přírodním parkem Kersko-Bory. Vyskytují se zde dvě Evropsky významné lokality Natura 2000 - Kerské rybníčky a národní přírodní památka Slatinná louka u Velenky. Vyvěrá zde oblíbený minerální pramen sv. Josefa, jehož voda je místními lidmi nazývaná kerka.
Více informací

Pohyblivá písečná duna

Pohyblivá písečná duna

Na naše geografické poměry poněkud netypické místo: poušť mezi Nymburkem a Sadskou. Na ploše 3,7 ha v nadmořské výšce 180 až 190 m.n.m., se v Pístech u Sadské nachází jeden z posledních dochovaných písečných přesypů ve středních Čechách. Za chráněné území byla tato lokalita vyhlášena už v roce 1951.
Více informací

Copyright © Město Český Brod, 2005-2024 | Přístupnost | GDPR | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist